Preliminary Programme

(The programme runs in one meeting room only, there are no parallel sessions)

Sunday, May 21, 2017
14:00-15:30 Flagship Posters Session  
Moderators: Selcuk Guven, Guido Kamphuis, Palle Osther
15:30-16:00
Coffee Break
 16:00-18:00
Flagship Videos  Session  
Moderators: Ranan Dasgupta, Yasser Farahat, Mahesh Desai
 18:00-19:00 Symposium I  (for details click here)
Industry Sponsored
 19:00-19:15 Opening Lecture
Moderator: Noor Buchholz

  • Romance in Endourology: Ralph Clayman
 19:15-19:30 Opening Session - Welcome Messages  
Olivier Traxer, Meeting Chair
Jean de la Rosette, Meeting Chair
 19:30-21:30  Welcome Reception

Monday, May 22, 2017
 08:00-09:00
Society Lectures  
Moderators: Luigi Cormio, Arthur Smith, Mumtaz Ahmad

  • ESUT Lecture: Confocal Endomicroscopy: taking a closer look to Celvizio | Alberto Breda
  • EULIS Lecture: Endourology training in Europe - EULIS’s mission on Standardization | Christian Seitz  
  • Endourological Society Lecture – AUA Guidelines: Ben Chew
  • SIU Lecture: SIU and training in the developing world: Patrick Coloby
 09:00-12:30
Live Surgeries Session I: UPPER TRACT   
Moderators: Abdulqadir Al-Zarooni, Emanuele Montanari, Markus Hohenfellner

  • URS (Live): Karim Bensalah
  • URS (Semi-Live): Joyce Baard
  • URS (Semi-Live): Guido Giusti
  • URS (Semi-Live): Manoj Monga
  • URS (Live): Michael Straub
  • URS (Live): Oliver Wiseman
  • URS (Semi-Live): Thomas Knoll
 12:30-13:30
Symposium II  (for details click here)
Industry Sponsored
 13:30-14:30 
 Lunch break
 14:30-17:30
Live Surgeries Session II: LOWER TRACT   
Moderators: Luc Valiquette, Seiji Naito, Manuel de Oliveira

  • TURBT (Live): Bernard Malavaud
  • TURBT (Semi-Live): Arkadiusz Miernik
  • TURBT (Live): Lukas Lusuardi
  • RIRS (Live): Steeve Doizi
  • RIRS (Semi-Live): Alberto Breda
 17:30-18:30 Symposium III (for details click here)
Industry Sponsored
 18:30-19:30 Presentations: Nightmare Session  
Moderators: Jean de la Rosette, Guido Giusti
Presenters: Eduardo Mazzucchi, Pradeep Rao, Cesare Scoffone, Michael Wong, Peter Tenke, Ahmet Muslumanoglu
  

Tuesday, May  23, 2017
 08:00-09:00 Presentations: WHAT IS NEW?
Moderators: Kemal Sarica, Hichem Kouicem, Redouane Rabii

  • Safety in live surgery: Jan Brachlow
  • UAS: blessing or curse?: Parikh Kandarp
  • E-health in endourology: Nuno Azevedo
  • Infections and Endo: Harry Oussoren
 09:00-12:30 Live Surgeries Session III: LOWER TRACT   
Moderators: Vitor Cavadas, Stavros Gravas, Pilar Laguna

  • HolEP (Live): Karin Lehrich
  • GreenLEP (Live): Vincent Misrai
  • HolEP (Semi-Live): Tev Aho
  • BipolEP (Live): Thomas Herrmann
  • TUEB (Semi-Live): Patrick Krombach
  • TUER-P (Semi-Live): Joerg Rassler
 12:30-13:30 Symposium IV  (for details click here)
Industry Sponsored
 13:30-14:30  Lunch Break
 14:30-18:00 Live Surgeries Session IV: UPPER TRACT - PCNL   
Moderators: Glenn Preminger, Gaspar Ibarluzea, Shashi Kiran Pal

  • PNL (Live): Pierre Conort
  • Mini-PCNL (Live): Sven Lahme
  • PNL (Semi-Live): Guohua Zeng
  • PNL (Semi-Live): Estevao Lima
  • PCNL (Semi-Live): Stephen Gordon
 18:00-18:10  Closing remarks